Podsumowanie Pomorskiego Kongresu Project Master 2012

Dnia 5. października odbył się w Gdańsku Pomorski Kongres Project Management 2012 pod hasłem "Oblicza Project Management". Na terenach Amber Expo - z pięknym widokiem na stadion PGE Arena - gościliśmy wielu specjalistów z dziedziny zarządzania projektami.

Organizatorem spotkania były Pomorska Grupa Regionalna IPMA Polska oraz Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Na uczestników, poza dobrą atmosferą, czekało wiele ciekawych wykładów i dyskusja panelowa z udziałem osób zarządzających największymi projektami infrastrukturalnymi w naszym regionie.

W pierwszej części Pani Arleta Pławska z Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” opowiedziała o praktyce zarządzania projektami w Centrum Hewelianum. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować w ramach tego cyklu jedno wydarzenie na "Fortach" i pogłębić ten temat, obcując z zabytkami Fortyfikacji Miejskich.

Nasza koleżanka, Ania Rynkowska, opowiedziała natomiast o Krajowym Systemie Bezpieczeństwa Morskiego i projekcie, który realizuje jej firma Alcatel-Lucent Polska (w ramach konsorcjum). Mogliśmy zobaczyć, jak szeroki jest zakres (merytoryczny i terytorialny) projektu oraz jak, w ramach relatywnie niewielkiego budżetu, projekt jest realizowany.

Przed przerwą nasz specjalny gość, Pan Grzegorz Hrycyna, przedstawił - zakończony już - strategiczny projekt rozwoju Grupy Lotos S.A. - Program 10+. Jest to projekt o dużym znaczeniu dla całego Pomorza i jednocześnie największy tego typu. Ten program pozwolił rafinerii zwiększyć zdolność przerobu ropy naftowej z 6,5 do aż 10,5 mln ton rocznie oraz zwiększyć ilościowy udział produktów, z których uzyskiwana jest wysoka marża.

Po przerwie, w dyskusji panelowej pod hasłem  "Projekty zmieniające obraz Pomorza", udział wzięli:

  • Wojciech Płotka - Kierownik Działu Eksploatacji i Inwestycji, Port Lotniczy Gdańsk
  • Renata Wiśniowska - Dyrektor Projektu, BIEG 2012; obecnie Dyrektor Biura Realizacji Projektu Europejskie Centrum Solidarności w Gdańskich Inwestycjach Komunalnych
  • Jarosław Kuik - Dyrektor ds. Realizacji Projektu, Pomorska Kolej Metropolitalna
  • dr hab. inż. Marek Wirkus - Profesor Politechniki Gdańskiej, Wydział Zarządzania i Ekonomii

Dyskusję moderował Sławomir Halbryt, Wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i jednocześnie długoletni Przewodniczący Pomorskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska.

O tym, jak bardzo dyskusja była interesująca, może świadczyć ilość pytań zadawanych Panelistom podczas dyskusji oraz w kuluarach. Było wiele ciekawych momentów. Nie zabrakło też elementów humorystycznych.

Po zakończeniu dyskusji, wszyscy jej uczestnicy otrzymali od nas pamiątkowe tabliczki - "SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA PRZYCHYLNOŚĆ DLA IDEI PROMOWANIA WIEDZY ORAZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA PROJECT MANAGEMENT NA POMORZU". To te osoby i ich organizacje wspierały nas w ubiegłym roku podczas organizacji wydarzeń.

Nie mogliśmy zapomnieć też o Sławku Halbrycie, któremu chcieliśmy podziękować za "blisko 10 lat wyjątkowego zaangażowania w tworzenie i rozwój Stowarzyszenia IPMA Polska". Swoje podziękowania złożył też osobiście współzałożyciel i długoletni Prezes Stowarzyszenia - Michał Hałas.

W trzeciej części wydarzenia wzięliśmy udział w kolejnej "wędrówce" po ciekawych projektach.

Jacek Jamroż - opowiedział o specyfice zarządzania projektem biznesowym w POLRISK
Karolina Rynkiewicz - przybliżyła nam projekty Young Crew związane z aktywizacją młodych PMów
Adam Ryszewski - omówił projekt wdrożenia przez Combidata Polska dużej platformy HR
Andrzej Stokwisz - opowiedział natomiast o nadzorze inwestorskim w projektach inwestycyjnych, czym wywołał gorącą dyskusję, która trwała jeszcze długo podczas spotkania integracyjnego.

Fotorelację z tego wydarzenia możecie znaleźć pod tym adresem:
http://www.pm-in-touch.pl/pomorski-kongres-project-management-5-10-2012-relacja/545/

Uczestnikom Kongresu dziękujemy za udział, a wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez nasz zespół.

Jednocześnie zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebook. To pozwoli zyskać dostęp do najświeższych informacji o zbliżających się wydarzeniach, organizowanych przez IPMA Polska na Pomorzu, ale również do innych ciekawostek projektowych z naszego regionu.

Już w najbliższym czasie zaprosimy Was na dwa wydarzenia pod hasłem "Na fali zmian - przemysł stoczniowy na Pomorzu", podczas których postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak nie "utopić" projektu w tak trudnych warunkach rynkowych i przy tak wielu ograniczeniach zewnętrznych. Z tych spotkań będą mogły wiele wynieść również osoby nie związane z przemysłem stoczniowym.


Pozdrawiamy,
Rada Pomorskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska

© 1999 - 2019 IPMA Polska | Realizacja: resMedia