Istnieje wiele organizacji certyfikujących kierowników projektów. Wśród nich są trzy wiodące: International Project Management Association (IPMA®), Axelos oraz Project Management Institute (PMI). Zarówno Axelos, jak i PMI certyfikują w oparciu o własne metodyki i standardy zarządzania projektami: PRINCE2 oraz PMBOK. Podejście promowane przez IPMA nie jest związane z żadną konkretną metodyką. Skupia się na ocenie kompetencji w zakresie zarządzania projektami, programami i portfelami, obejmując jednocześnie najlepsze praktyki pozostałych dwóch organizacji. Z tego powodu jest popularnym systemem certyfikacji, szczególnie cenionym na całym świecie.
Międzynarodowy standard
Podstawą systemu certyfikacji IPMA są Wytyczne Kompetencji Indywidualnych (ang. Individual Competence Baseline – ICB). Jest to międzynarodowy standard kompetencji dla osób zarządzających projektami, programami i portfelami. Definiuje 29 elementów kompetencji podzielonych na trzy obszary: Perspektywa, Ludzie, Praktyka. Tworzą one Oko Kompetencji, które powinien posiadać współczesny project manager. Taki podział kompetencji (rozumianych jako: wiedza, umiejętności i zdolności niezbędne do osiągnięcia pożądanych rezultatów) odpowiada trzem, różnym choć bezpośrednio ze sobą powiązanym, wymiarom pracy kierowników projektów, programów i portfeli.

Żaden projekt nie jest realizowany w próżni. Każde przedsięwzięcie odbywa się w specyficznym środowisku. 5 kompetencji w obszarze „Perspektywa” to metody, narzędzia i techniki, które wykorzystuje kierownik projektu do współpracy z otoczeniem. Dzięki nim potrafi, m.in. działać z uwzględnieniem strategii organizacji, odnaleźć się w odniesieniu do układów sił i interesów, zrozumieć i przewidzieć wpływ kultury i wartości otoczenia na realizowane przedsięwzięcie. Przyczynia się to bezpośrednio do osiągnięcia sukcesu.
Drugi bardzo istotny obszar to współpraca i zarządzanie ludźmi. Zarówno zespołem zaangażowanym w realizację, jak i interesariuszami zewnętrznymi. „Ludzie” to aż 10 kompetencji, które musi posiadać kierownik by uczestniczyć lub prowadzić skutecznie projekty, programy i portfele. Należą do nich m.in. umiejętność: autorefleksji i zarządzania sobą, komunikacji interpersonalnej, budowania relacji i zaangażowania, przywództwa, pracy zespołowej, negocjacji oraz radzenia sobie z konfliktem i kryzysem.
Kompetencje ujęte w obszarze „Praktyka” to specyficzne metody, narzędzia i techniki stosowane w projektach, programach i portfelach, niezbędne do ich pomyślnej realizacji. To 14 kompetencji dotyczących, m.in. takich zagadnień jak: definiowanie projektu/programu/portfela, zarządzanie zasobami, planowanie czasu, zamówienie i kontrakty, ryzyko, zmiana i transformacja. Stanowią one trzon warsztatu kierownika projektu. Jak sama nazwa obszaru wskazuje, to praktyczne kompetencje, dzięki którym może on skutecznie wykonywać swoją pracę.
Certyfikat IPMA®
Certyfikat przyznawany przez IPMA® jest potwierdzeniem kompetencji osób zarządzających projektami, programami i portfelami. System certyfikacji IPMA® podzielony jest na cztery poziomy, różniące się wymaganiami w zakresie wiedzy, umiejętności i zdolności. Do certyfikacji przystąpić mogą osoby na różnym etapie rozwoju zawodowego.
Warto zauważyć, że w odróżnieniu od wspomnianych wcześniej innych systemów certyfikacji, podejście promowane przez IPMA przewiduje dla wyższych poziomów systemu 4-L-C profesjonalny mentoring oraz assessment center. Kandydat przystępujący do certyfikacji uzyskuje informację na temat swoich mocnych stron oraz tych stanowiących potencjalne obszary do udoskonalenia. Assesment center gwarantuje, że kandydaci weryfikowani są nie tylko pod względem wiedzy, ale także dojrzałości menedżerskiej.

Wybór poziomu certyfikacji
Certyfikacja IPMA® to doskonałe rozwiązanie dla osób planujących karierę w zarządzaniu projektami. Kursy i szkolenia przygotowujące do certyfikacji umożliwiają zdobycie nowej wiedzy oraz uporządkowanie już posiadanej. Certyfikat z zarządzania projektami to także dobry wybór dla osób mogących wykazać się już doświadczeniem w roli kierownika projektu. 4-poziomowy system umożliwia potwierdzanie posiadanych kompetencji, jak również pozwala zaplanować dalszy rozwój zawodowy.

Na najniższym poziomie IPMA-D oceniana jest wyłącznie wiedza z zakresu zarządzania projektami. Nie ma potrzeby posiadania bogatego doświadczenia zawodowego. To certyfikat dedykowany głównie tym osobom, które zaczynają swoją karierę w zarządzaniu projektami lub chcą potwierdzić swoją wiedzę teoretyczną. Poziom IPMA-C jest skierowany do osób posiadających już minimum 3-letnie doświadczenie w roli kierownika projektu. Dla osób działających w środowisku złożonych projektów, programów lub portfeli dedykowany jest certyfikat na poziomie IPMA-B. W przypadku, bardzo złożonych przedsięwzięć o charakterze strategicznym dla organizacji warto ubiegać się o najwyższy poziom certyfikacji, czyli IPMA-A.
Rozwój kierowników projektu
Certyfikat to w pewnym sensie kamień milowy w rozwoju zawodowym każdego kierownika. Przed przystąpieniem do certyfikacji warto przeanalizować własne potrzeby w obszarze obecnej sytuacji zawodowej oraz planowanego rozwoju. Istotnym jest by zdobytą podczas przygotowania do certyfikacji wiedzę i umiejętności, móc jak najpełniej wykorzystać w codziennej pracy.
Decydując się na certyfikat, zwłaszcza jeśli marzymy o karierze w międzynarodowych organizacjach, wskazanym jest wybór systemu uznanego na całym świecie, np. takiego jak IPMA®. Umożliwia on pełniejsze wykorzystanie metodyk już stosowanych w organizacjach, zapewniając osobom zarządzającym projektami, programami i portfelami potwierdzenie niezbędnych kompetencji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, np. dobrać odpowiedni dla siebie poziom certyfikacji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Kontakt:
Sylwia Skonecka
Dyrektor ds. rozwoju
Sylwia.Skonecka@ipma.pl
+48 662 051 772