Efektywne wykorzystanie najlepszych narzędzi i metod pracy w projektach wymaga od Ciebie ciągłego doskonalenia się. Potwierdzenie posiadanych kompetencji międzynarodowym certyfikatem IPMA nie tylko wspiera Twój rozwój zawodowy, ale także jest kamieniem milowym w karierze. Między innym dlatego, że pozwala Ci zweryfikować postępy i określić dalszy plan Twojego rozwoju.
Jeśli pracujesz jako kierownik projektów lub koordynator w zespole projektowym, powinieneś przystąpić do certyfikacji na odpowiednim poziomie.
Przygotowaliśmy ten artykuł, aby przybliżyć Ci cały proces certyfikacji – wymagania dla kandydatów, zakres niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych oraz przebieg egzaminu.
IPMA-C wymagania, które trzeba spełnić
By przystąpić do certyfikacji IPMA na drugi z czterech poziomów, musisz posiadać wiedzę i doświadczenie w obszarze zarządzania projektami. Wymagane jest wykazanie minimum 3 lat doświadczenia jako kierownik projektów o umiarkowanej złożoności. Nie martw się, jednak jeśli nie masz doświadczenia na stanowisku Project Managera. Do certyfikacji mogą przystąpić również osoby pełniące inne odpowiedzialne role (np. Koordynator zadania, Kierownik zespołu, Członek zespołu projektowego, Lider zespołu, a także Scrum master) w złożonych projektach, w których odpowiadały za co najmniej jeden z obszarów zarządzania projektem. W takim przypadku należy również wykazać minimum 3 lata doświadczenia w odpowiedzialnej roli w zakresie zarządzania projektami, wspomagającej kierownika projektu w złożonych przedsięwzięciach.
Podczas procesu certyfikacji IPMA, oceniane jest aktualne doświadczenie, dlatego możesz odnieść się do okresu ostatnich 6 lat. W uzasadnionych przypadkach ten przedział czasu może zostać wydłużony maksymalnie o 4 lata, np. z powodu pracy na kontraktach, przerwy związanej z urlopem macierzyńskim i wychowawczym czy dłuższym zwolnieniem lekarskim.
Niezbędne dokumenty, czyli pierwszy krok do certyfikacji IPMA-C
Wypełnienie dokumentów zgłoszeniowych to pierwszy bardzo ważny etap Twojej drogi do uzyskania tytułu Certyfikowanego Kierownika Projektu (Certified Project Manager). Istotne jest, aby skrupulatnie wypełnić wszystkie wymagane pola.
Pamiętaj, aby wypełnić kwestionariusze rzetelnie, ponieważ oceniający Cię asesorzy mogą zaliczyć pewne elementy kompetencji na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów.
Tym samym dzięki rzetelnemu przygotowaniu raportu podsumowującego, podczas ustnej części egzaminu możesz spodziewać się mniejszej ilości pytań.
Do wypełnienia są dwa pliki – Wniosek zgłoszeniowy oraz Raport podsumowujący.
Wniosek zgłoszeniowy
Wniosek składa się z czterech arkuszy. Niezbędne dane osobowe i rozliczeniowe podajesz w pierwszym – Zgłoszenie. Zaznaczasz w nim również stosowne oświadczenia. Drugi to Arkusz samooceny, w którym samodzielnie określasz w dziesięciostopniowej skali swoją wiedzę, umiejętności i zdolności w odniesieniu do 28 elementów kompetencji.
Kolejny arkusz służy do zaprezentowania Twojego CV – podajesz w nim swoje dane, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Jeśli masz ukończone studia wyższe o innym profilu niż zarządzanie projektami, podaj je również. Następnie w części Referencje wskaż co najmniej dwie osoby, które mogą potwierdzić podane przez Ciebie w zgłoszeniu informacje dotyczące zatrudnienia. Na koniec uważnie przeczytaj Kodeks Etyczny Kierownika Projektu. Przystępując do certyfikacji IPMA zobowiązujesz się go przestrzegać.
Raport podsumowujący
Kluczowym dokumentem, w którym przedstawiasz swoje doświadczenie jest Raport podsumowujący, który również obejmuje kilka elementów. Ważnym jest, aby zaprezentować w nim doświadczenie z ostatnich 6 lat. W pierwszym arkuszu znajduje się Lista projektów. Projekt, który podasz jako pierwszy, będzie najdokładniej omawiany podczas ustnego egzaminu. Powinno to być przedsięwzięcie, które zakończyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, o którym możesz najwięcej opowiedzieć, w odniesieniu do swojej roli w nim. Nie musisz wypełniać wszystkich wierszy, czyli wymieniać 12 projektów. Istotne jest by te, które podasz, potwierdzały Twoje doświadczenie, wymagane do przystąpienia do certyfikacji IPMA-C.
Arkusz Harmonogram w raporcie wypełnia się automatycznie na podstawie danych podanych w Liście projektów. Sprawdź jednak, czy wszystkie informacje się zgadzają. Zwróć uwagę by w żadnym miejscu Twoje zaangażowanie (wyrażone w proc.) nie było zaznaczone na czerwono (wiersz 17 w zakładce Harmonogram). Następnie w Ocenie złożoności wypełnij kolumny przeznaczone dla aplikanta, oceniając zrealizowane projekty w czterostopniowej skali.
Kolejne arkusze raportu odpowiadają wymienionym przez Ciebie projektom. Pierwszy z nich opisujesz najdokładniej (zakładka Projekt, Program, Portfel 1). Szczególną uwagę zwróć na:
- Opis kontekstu, celów, zakresu, etapów, produktów projektu (wiersze 7-9).
- Opis swojego wkładu w działania związane z zarządzaniem projektem (wiersz 15) – pisz w pierwszej osobie, szczegółowo wyjaśnij swoją rolę i osiągnięcia związane z realizacją tego konkretnego przedsięwzięcia.
- Opis wniosków i doświadczeń, jakie wyniosłeś z jego realizacji (wiersz 46).
- Przykłady zarządzania zmianą w danym projekcie (wiersz 47).
Nawet jeśli realizowałeś projekty wewnętrzne, dla których nie posiadałeś sprecyzowanego budżetu, w dokumentacji podaj przynajmniej orientacyjną liczbę, opierając się na przykład na kosztach zaangażowania zespołu (osobogodzinach).
Ważne wskazówki
Wypełniając dokumentację zgłoszeniową zwróć uwagę, by nie używać skrótów, mogą być one charakterystyczne dla Twojej organizacji lub branży, natomiast osoba oceniająca mogła się z nimi wcześniej nie spotkać. Jeśli podajesz jako metodykę stosowaną w projektach, metodykę własną przedsiębiorstwa, opisz ją w kilku zdaniach, wskazując kluczowe założenia lub elementy wykorzystywane z uznanych metodyk zarządzania projektami (np. PMI, Prince2, SAFe).
Pamiętaj jednak, że IPMA nie jest metodyką. To wytyczne kompetencji, które organizacje wykorzystują do stworzenia własnej metodyki lub łączenia innych metodyk, w sposób dopasowany do swojej specyfiki i potrzeb organizacyjnych.
Proces certyfikacji IPMA-C, zakres i zasady
W momencie, gdy zaczynasz wypełniać dokumenty zgłoszeniowe, rozpoczyna się proces certyfikacji IPMA-C. Asesorzy będą je uważnie czytać i analizować. Już na ich podstawie możesz mieć zaliczone wybrane elementy kompetencji. Dlatego naprawdę warto poświęcić ich przygotowaniu dużo uwagi oraz zadbać o dokładne opisanie swojego doświadczenia. Pierwszy etap to zatem przygotowanie, złożenie i ocena dokumentów zgłoszeniowych.
Następnie, po otrzymaniu z Biura CERT decyzji o zakwalifikowaniu, przystępujesz do egzaminu pisemnego, który trwa 180 minut. Obejmuje on blok pytań otwartych, blok zadań otwartych opartych o studium przypadku, a także blok zadań obliczeniowych. Nie możesz podczas niego korzystać z żadnych materiałów pomocniczych, opierasz się wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu. Do zaliczenia egzaminu wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% elementów kompetencji (EK). Pamiętaj jednak, że by uzyskać certyfikat IPMA-C, w całym procesie certyfikacji – obejmującym egzamin pisemny, warsztat symulacyjny oraz egzamin ustny – musisz potwierdzić co najmniej 80% elementów kompetencji. Jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskałeś certyfikat IPMA-D, wówczas otrzymasz zwolnienie z egzaminu pisemnego.
Kolejnym krokiem jest warsztat symulacyjny, czyli assessment center, który umożliwia dokonanie oceny Twoich kompetencji w wielowymiarowym zakresie. Uczestnicy są dzieleni na grupy i otrzymują zadanie projektowe, z którym muszą wspólnie się zmierzyć. W każdej grupie przydzielone są różne role, zespół ma przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia realizacji projektu. W trakcie 8-godzinnego warsztatu, asesorzy mogą wprowadzić zmiany, np. zmienić przydział ról, zakres projektu, interesariuszy itp. Pozwala to im sprawdzić, jak sobie radzisz w sytuacjach, które są powszechne w rzeczywistym świecie zarządzania projektami. Warsztat kończy się podsumowaniem wraz z informacją zwrotną. Wnioski z tego etapu wpływają na wynik oceny końcowej.
Rozmowa indywidualna kończy proces certyfikacji IPMA na poziomie C. Przystępujesz do niej, jeśli zdałeś egzamin pisemny i brałeś udział w assesment center. W godzinnym spotkaniu bierzesz udział Ty oraz dwóch asesorów. Pytania dotyczą informacji podanych w dokumentach zgłoszeniowych oraz odnoszą się do sytuacji z warsztatu symulacyjnego. Wynik egzaminu otrzymasz na maila z Biura CERT, kilka dni po rozmowie indywidualnej (asesorzy muszą uzupełnić arkusz oceny kandydata dla wszystkich etapów egzaminu).
Poza przygotowaniem dokumentów, ścieżka certyfikacji zajmuje 3 dni. Zazwyczaj w piątek przystępujesz do egzaminu pisemnego, w sobotę przeprowadzany jest assessment center, a w niedzielę rozmowy indywidualne. Do 1 września 2021 r. obowiązują specjalne warunki zdawania egzaminu, z uwagi na ograniczenia narzucone przez stan pandemii. Egzamin składa się z części pisemnej w trybie online oraz rozmowy indywidualnej w formie wideokonferencji. Tym samym ścieżka certyfikacji jest szybsza, a jednocześnie tańsza, nie ponosisz bowiem dodatkowych kosztów związanych z dojazdem i noclegiem w Warszawie. Możesz do egzaminów przystąpić wygodnie z wybranego przez siebie miejsca.
Certyfikacja i recertyfikacja na poziomie IPMA-C, jakie są koszty?
Po akceptacji dokumentacji zgłoszeniowej i kwalifikacji do egzaminu przez nasze Biuro Certyfikacji musisz uregulować opłatę egzaminacyjną, by przystąpić do dalszych etapów procesu certyfikacji. Wynosi ona 3 000 zł netto.
Zniżki
Opłata wynosi 2000 zł netto dla osób, które aplikują do IPMA-C w ciągu 12 miesięcy od zdania egzaminu IPMA-D. Dodatkowa zniżka 5% przysługuje wszystkim kandydatom z aktywnym członkostwem w Stowarzyszeniu IPMA Polska.
Jeśli pozytywnie przeszedłeś proces certyfikacji i otrzymałeś certyfikat IPMA-C, możesz zacząć myśleć o dalszym rozwoju i kolejnych poziomach certyfikacji. Twój certyfikat jest ważny 5 lat. Oczywiście istnieje możliwość recertyfikacji na okres kolejnych 5 lat. Wymagane jest wykazanie się doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu projektami oraz stałym rozwojem kompetencji (np. podczas konferencji, szkoleń i kursów, spotkań branżowych). Nie musisz zdawać egzaminu, wystarczy wypełnić Zgłoszenie do recertyfikacji. Opłata wynosi za recertyfikację 1 000 zł netto.
Międzynarodowy certyfikat IPMA-C, dlaczego warto
W pracy osoby zarządzającej projektami liczą się praktyczne umiejętności. Wiedza jest ważna, ale kluczowe jest zastosowanie jej w praktyce. Proces certyfikacji IPMA-C oraz na wyższych poziomach polega na ocenie kompetencji, wynikających z Twojej wiedzy i właśnie doświadczenia. W pracy możesz stosować różne metodyki zarządzania projektami, nawet wypracowane przez organizację, w której pracujesz. Podczas egzaminu musisz wykazać, że potrafisz zastosować kompetencje w różnych sytuacjach projektowych.
Udział w procesie certyfikacji IPMA-C pozwoli Ci spojrzeć niejako z zewnątrz na Twoją pracę. Już na etapie przygotowania dokumentów zgłoszeniowych zobaczysz, co już udało Ci się osiągnąć w życiu zawodowym. Rozmowa z asesorami dostarczy Ci informacji zwrotnej w zakresie Twoich mocnych stron oraz obszarów, nad którymi warto jeszcze popracować. Certyfikacja IPMA pozwoli Ci zweryfikować i określić dalszy kierunek rozwoju zawodowego. Zyskasz obiektywne, uznane międzynarodowo, potwierdzenie Twoich kompetencji jako Project Managera, które pomoże Ci w dalszym kształtowaniu kariery.
Jeśli masz wątpliwości, czy spełniasz wszystkie wymagania, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy. Również, gdy masz problemy z wypełnieniem dokumentacji zgłoszeniowej, pamiętaj, że możesz zwrócić się do naszego Biuro Certyfikacji (ewa.zawadzka@ipma.pl). Biuro CERT organizuje raz w miesiącu webinar na temat procesu certyfikacji (IPMA-A/B/C). Zapraszamy do śledzenia zakładki Aktualności, gdzie publikujemy termin kolejnego spotkania.
Natomiast jeśli nie posiadasz jeszcze wymaganego doświadczenia, zachęcamy Cię do rozważenia certyfikacji IPMA na poziomie D. Więcej na jej temat dowiesz się z naszego artykułu Certyfikat IPMA-D, sprawdź wymagania nim przystąpisz do egzaminu.
Kontakt
Sylwia Skonecka
Dyrektor ds. rozwoju
Sylwia.Skonecka@ipma.pl
+48 662 051 772