Jak weryfikować, czy projekty są dobrze realizowane i zarządzane? Przy zróżnicowanych projektach, specyficznych i trudnych warunkach realizacji oraz indywidualnym podejściu firm do zarządzania projektami nie jest to łatwe zadanie.
Czy istnieje narzędzie, dzięki któremu w procesie zarządzania projektami zidentyfikujemy mocne strony oraz obszary do doskonalenia? Tak, to Project Excellence Model (PEM).
Zalety modelu Project Excellence:
- Umożliwia kompleksową ewaluację zarówno samego procesu zarządzania danym projektem, jak i jego szeroko rozumianych rezultatów.
- Wyjaśnia, jak doskonalić zarządzanie projektami kluczowymi dla realizacji strategii organizacji.
- Może być stosowany niezależnie od podejścia do realizacji projektu.
- Nie narzuca żadnego konkretnego podejścia w zakresie dekompozycji, organizacji i planowania projektu.
- Nie sugeruje żadnych konkretnych technik ani narzędzi zarządzania projektem.
- Kładzie nacisk na świadome wykorzystywanie najbardziej skutecznych metod i formuł zarządzania, pozwalających osiągnąć założone rezultaty i umożliwiających ciągłe doskonalenie.
Model jest więc na tyle uniwersalny, że nie ma znaczenia branża, wielkość, rodzaj, przyjęta metodyka zarządzania ocenianego projektu czy źródła jego finansowania.
W modelu analizowane są następujące kryteria:
- Ludzie i Cele – obszar ten uznaje się za fundament doskonałości w zarządzaniu projektami. Właściwi ludzie, kierowani i wspierani przez doskonałych liderów oraz dzielący z nimi wspólną wizję sukcesu, mają kluczowe znaczenie dla ciągłego doskonalenia w projekcie i pozwalają mu wykroczyć poza granice znanych standardów.
- Procesy i Zasoby – obszar ten obejmuje praktyki niezbędne do wzmacniania doskonałości przez czytelne i skuteczne procesy oraz adekwatne zasoby wykorzystywane w sprawny i zrównoważony sposób. Stanowi on także podstawę do zabezpieczenia rezultatów wynikających z innowacyjności, czyniąc je solidnym punktem wyjścia dla kolejnych udoskonaleń.
- Rezultaty Projektu – podejście do zarządzania projektem może zostać uznane za doskonałe, wyłącznie, jeżeli prowadzi do wyróżniających się, zrównoważonych rezultatów dla wszystkich kluczowych interesariuszy. Obszar ten stanowi dopełnienie pierwszych dwóch, zapewniając niezbędny dowód osiągnięcia doskonałych rezultatów zgodnych z oczekiwaniami interesariuszy projektu.
Każdy z wymienionych obszarów jest podzielony na bardziej szczegółowe podkryteria. A to pozwala na dokonanie wnikliwej analizy mocnych stron projektu i obszarów do doskonalenia.
Model, o którym mowa został szczegółowo opisany w wydanym przez IPMA standardzie: „Wytyczne Doskonałości w Zarządzaniu Projektami – dla ciągłego doskonalenia w projektach i programach.”
W firmach i organizacjach jest wykorzystywany przy:
- Ocenie projektów i programów,
- Benchmarkingu projektów i programów,
- Odkrywaniu obszarów doskonałego zarządzania projektami i portfelami,
- Uznaniu doskonałego przywództwa.
Z modelu korzystają głównie kierownicy projektów, programów i portfeli oraz biur zarządzania projektami, a także kierownictwo wyższych szczebli w firmach i organizacjach.
W dniach 11-13 marca 2022 r. IPMA Polska organizuje w Warszawie warsztat z oceny projektów wg IPMA Project Excellence Baseline, podczas którego będzie można dokładnie poznać model, a także wypracować sposoby poszukiwania potencjału do dalszego doskonalenia praktyk projektowych w swojej organizacji oraz wprowadzania usprawnień, by osiągać możliwie najlepsze rezultaty.
Jako organizacja non-profit, IPMA Polska promuje standardy i dobre praktyki w zarządzaniu projektami, stąd udostępnia Członkom Stowarzyszenia bezpłatną wersję elektroniczną Project Excellence Baseline.
Model PEM wykorzystywany jest w procesie oceny projektów zgłoszonych do konkursu Polish Project Excellence Award.
Każda praca zasługuje na uznanie. W sposób szczególny zasługuje na nie jednak wysiłek, który prowadzi do niecodziennych rezultatów, skutkuje wyjątkowymi osiągnięciami i wyznacza bieżące granice możliwości w danej dziedzinie. Co roku IPMA Polska zaprasza więc firmy do udziału w szczególnej inicjatywie, w której oceniane i nagradzane są projekty.
Zgłoszony projekt poddawany jest ocenie trzech niezależnych Asesorów – ekspertów i praktyków w zarządzaniu projektami, którzy podejmują się tego zadania pro bono, poświęcając swój prywatny czas. Osoby te przechodzą intensywne szkolenie zanim otrzymają stosowną nominację asesorską. Aplikant ma więc pewność, że jego projekt będzie oceniany przez profesjonalistów. Na koniec procesu oceny Asesorzy przygotowują obszerny raport, który jest wręczany wszystkim Finalistom niezależnie od tego, czy projekt osiągnie status Finalisty Konkursu czy Zwycięzcy. Raport odpowiada na zasadnicze pytanie: co w naszej organizacji robimy dobrze realizując projekty a co powinniśmy usprawnić?
Poza prestiżem najważniejszej obecnie nagrody branżowej oraz uznaniem polskiego i międzynarodowego środowiska profesjonalistów, aplikowanie do procesu oceny niesie ze sobą następujące korzyści:
- Wsparcie od doświadczonych, zewnętrznych specjalistów w identyfikacji obszarów do dalszego doskonalenia (Raport Asesorów z oceny).
- Cenne referencje potwierdzone przez największą polską organizację skupiającą specjalistów z dziedziny zarządzania projektami – IPMA Polska.
- Szansa do zaprezentowania zespołu projektowego oraz do wymiany doświadczeń z innymi Finalistami podczas panelu Konferencji poświęconego Konkursowi PPEA.
- Możliwość wykorzystania logo Konkursu PPEA w dokumentach organizacji i innych publikacjach pozwala na zaprezentowanie projektu i Zespołu jako najbardziej skutecznych i rozpoznawalnych w całym kraju.
Zwycięzcy Polish Project Excellence Award ogłaszani są podczas uroczystej Gali rozdania nagród, która towarzyszy Konferencji zarządzania projektami IPMA Polska. W ostatniej edycji konkursu nagrodę zdobyły następujące firmy:
Po dwuletniej przerwie spowodowanej Covid-19 IPMA Polska ogłasza uruchomienie kolejnej edycji konkursu PPEA! Wnioski aplikacyjne przyjmowane są do 8 kwietnia 2022 r. Warto poddać swój projekt ocenie i otrzymać rzetelną, profesjonalną informację i szczegółowy raport.
Kontakt
Sylwia Skonecka,
Dyrektor ds. rozwoju IPMA Polska,
sylwia.skonecka@ipma.pl, 662 051 772