Za nami kolejne Warsztaty IPMA Young Crew Polska 2022, które odbyły się 18. października br. na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej! Tematem tegorocznych warsztatów było: “Zrównoważone Zarządzanie Projektami” jako wyzwanie współczesnego świata i gorący temat wśród Kierowników Projektu.
Warsztaty zostały zorganizowane przez IPMA Young Crew Poland przy wsparciu Koła Naukowego Zarządzania Projektami Project z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Niezmiernie miło było nam zobaczyć się w końcu na żywo z uczestnikami warsztatów, ponieważ był to pierwszy event, który zorganizowaliśmy stacjonarnie po przerwie wywołanej pandemią!
Uczestnikami tegorocznych warsztatów była kilkunastoosobowa grupa studentów z Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (z którą IPMA Youn Crew Polska nawiązała niedawno porozumienie o współpracy), studenci z Politechniki Warszawskiej oraz z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Warsztaty zostały poprowadzone przez Przewodniczącą IPMA Young Crew Polska Małgorzatę Zakrzewską oraz Marię Drozd Project Managera w Norconsult Polska, która również jest członkiem IPMA Young Crew Polska.
Warsztaty zostały podzielone na dwie części – część merytoryczną oraz część praktyczną.
W części merytorycznej zostały omówione takie aspekty jak:
- podstawy zarządzania projektami,
- karta projektu,
- koncepcja zrównoważonego rozwoju,
- zrównoważone zarządzanie projektami,
- metodologia PRojects integrating Sustainable Methods (PRiSM),
- standardy Green Project Management (GPM) P5.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju, zakłada postęp zaspokajający potrzeby współczesnych społeczeństw, nie ograniczający równocześnie możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Jego założeniem jest równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska, co zostało ujęte w 17 celach ONZ z 2017 roku.
Źródło: J. Carboni, Zrównoważone Zarządzanie Projektami. Podręcznik GPM, pm2pm, Kraków 2020.
Metodologia PRojects integrating Sustainable Methods (PRiSM) łączy ogólnie przyjęte praktyki zarządzania projektami z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z kluczowym produktów koncepcji PRISM jest narzędzie P5.
Standard Green Project Management P5, który zawiera wytyczne dotyczące integracji ludzi (People), planety (Planet), dobrobytu (Prosperity), procesu (Process) i produktu (Product) z działaniami projektowymi. Wytyczne te mają za zadanie pokazać jak i dlaczego korzystne dla organizacji oraz codziennej pracy firmy będzie wdrożenie takich działań, aby osiągnąć efekt zrównoważonego rozwoju.
Podczas części praktycznej uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup, w których pracowali nad case study dla projektu “Organizacja Festiwalu Filmowego”. Pierwszym zadaniem było określenie celów i przygotowanie karty projektu. Następnie uczestnicy musieli dopasować cele zrównoważonego rozwoju ONZ do swoich projektów. Finalnym zadaniem było przeprowadzenie analizy P5 dla wszystkich kategorii: środowiskowej, społecznej i ekonomicznej. Na rozwiązanie case study każdy z zespołów miał 2,5 h czasu, następnie zespoły prezentowały efekty swoich prac, którym towarzyszyły liczne dyskusje pozostałych zespołów.
Mamy nadzieję, że warsztaty, na których przybliżyliśmy uczestnikom wiedzę z zakresu GPM, pozwolą w przyszłości na prowadzenie projektów zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania projektami przez wykwalifikowanych Green Project Managerów.
Dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że zobaczymy się na przyszłorocznych warsztatach w jeszcze liczniejszym gronie!