Do rozmowy o konkursie Polish Project Excellence Award zaprosiliśmy dr Grzegorza Dzwonnika –menedżera specjalizującego się w doskonaleniu kultury projektowej przedsiębiorstw. Promotora podejścia project excellence. Jednego z najbardziej doświadczonych asesorów wiodących w międzynarodowym konkursie IPMA Global Project Excellence Award. Trenera asesorów project excellence.
Grzegorz w latach 2013-2017 jako członek Zarządu IPMA Polska był odpowiedzialny za rozwój konkursu PPEA. Wraz z zespołem opracowywał polskie wydanie standardu Project Excellence Baseline. W 2018 roku został Laureatem „Atlas Project Management” – wyjątkowej nagrody przyznawanej osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju dziedziny zarządzania projektami na polskiej i międzynarodowej arenie.
Sylwia Skonecka (Dyrektor ds. rozwoju w IPMA Polska) – Grzegorzu ogromnie cieszę się, że zechciałeś porozmawiać na temat konkursu Polish Project Excellence Award. Mam nadzieję, że Twoja opinia pomoże rozwiać wątpliwości osobom, które zastanawiają się nad zgłoszeniem projektów do PPEA.
Grzegorz Dzwonnik – Dziękuję za zaproszenie.
Jaka idea przyświeca konkursowi Polish Project Excellence Award?
Grzegorz Dzwonnik – Myślą przewodnią, która od samego początku towarzyszy organizacji konkursu PPEA jest wyróżnianie i promowanie organizacji doskonalących swoje podejście projektowe. Ponieważ wydarzenie to organizujemy już od 2007 roku, udało nam się w tym czasie wypracować i rozwinąć unikatowy model oraz proces oceny. Są one skonstruowane w taki sposób, aby niezależnie od preferowanej metodyki, wspomagać organizacje w identyfikowaniu dobrych praktyk służących poprawie efektywności realizowanych przez nie przedsięwzięć. W tym sensie konkurs PPEA przyczynia się doskonalenia i rozwoju samej dyscypliny Project Management.
Jakie organizacje mogą zgłaszać swoje projekty do konkursu?
Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Nie tylko dla przedsiębiorstw – również dla np. organizacji non-profit oraz samorządów, które realizują w swojej działalności różnego rodzaju przedsięwzięcia. Wielkość podmiotu i obszar działalności nie mają znaczenia.
Z Twojego doświadczenia – dlaczego firmy decydują się na zgłoszenie swoich projektów do konkursu?
Od wielu lat zbieramy tego rodzaju informacje. Motywacje aplikantów są zwykle podobne i odwołują się do następujących korzyści:
- Rzetelna informacja zwrotna na temat realizowanego projektu, identyfikacja mocnych stron, często niedocenianych przez organizację, a także identyfikacja obszarów z największym potencjałem do dalszego doskonalenia.
- Możliwość wyróżnienia członków zespołu projektowego podczas dorocznej, uroczystej Gali PPEA – największego tego rodzaju wydarzenia w kraju.
- Inspirujące dyskusje z asesorami oraz członkami innych zespołów projektowych i wymiana doświadczeń np. podczas dedykowanego spotkania przed Galą, czy też przy okazji tzw. „Market Place”, kiedy to w formule otwartej, w drugim dniu Konferencji IPMA, prezentowane są projekty finalistów.
- Możliwość nawiązania relacji z innymi menedżerami projektów.
Czy tylko spektakularne projekty, realizowane przez duże, znane na rynku przedsiębiorstwa, mają szanse na wygraną?
Absolutnie nie. W przeszłości zgłaszane były projekty konsultingowe, szkoleniowe, organizacyjne. Szansę ma każde przedsięwzięcie, które było ambitne i udało się zrealizować je z sukcesem. Z tej perspektywy organizacja może przyjrzeć się realizowanym przedsięwzięciom, w których ważna była poprawa, zmiana na lepsze, sprawniejsze działanie, niższe koszty, krótszy czas realizacji, satysfakcja pracowników i klientów.
Czym musi charakteryzować się przedsięwzięcie, aby miało szansę znaleźć się wśród wyróżnionych projektów?
Zgłoszony może być każdy projekt, który był dobrze i rzetelnie realizowany, z którego organizacja jest dumna. Kierując się ideą stałego doskonalenia gorąco zachęcamy do zgłoszenia również takich projektów, które w subiektywnej ocenie osób zarządzających być może nie były doskonałe, ale których cele zostały osiągnięte a organizacja dzięki wnioskom z ich realizacji rozwinęła swoje know-how w zakresie zarządzania projektami.
Grzegorz, serdecznie dziękuję za rozmowę. Państwa zapraszam do zgłaszania projektów i mam nadzieję, że spotkamy się na uroczystej Gali wręczenia nagród podczas Konferencji IPMA 😊