W kwietniu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej Tutorzy IPMA Kids przeprowadzili trzy warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach objętej Patronatem IPMA Polska 8. Edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.
Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy (CzUMO) to inicjatywa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej – Członka Instytucjonalnego IPMA Polska – w ramach której przeprowadzane są zajęcia dla dzieci i młodzieży m.in. z zakresu technologii, mechaniki, matematyki, bioniki czy robotyki. CzUMO jest dla dzieci i młodzieży okazją do pierwszego kontaktu z Politechniką, gdzie poprzez zabawę mają możliwość zapoznania się z różnymi narzędziami technologicznymi, takimi jak drukarki i skanery 3D, roboty i programowanie, drony, kamery termowizyjne, a także mogą zapoznać się z łazikiem marsjańskim i egzotycznymi gatunkami owadów.
Od tego roku dzieci i młodzież, biorące udział w Częstochowskim Uniwersytecie Młodego Odkrywcy mają również możliwość poznać podstawy zarządzania projektami, ponieważ stowarzyszenie IPMA Polska objęło Patronatem 8. Edycję CzUMO, w związku z czym w planie zajęć 266-ciu Młodych Odkrywców zagościły warsztaty z zarządzania projektami IPMA Kids oraz IPMA Teens.
W kwietniu odbyły się aż trzy warsztaty, które samodzielnie przeprowadzili Tutorzy IPMA Kids z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej:
- 13 kwietnia 2023 w warsztacie IPMA Teens „Tor Wyścigowy” udział wzięły dwie grupy Poszukiwaczy z Prywatnej Lingwistycznej Szkoły Podstawowej w Częstochowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie,
- 20 kwietnia 2023 w warsztacie IPMA Teens „Wieża z Papieru” udział wzięły trzy grupy Poszukiwaczy ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Konopiskach oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie,
- 27 kwietnia 2023 w warsztacie IPMA Teens „Tor Wyścigowy” udział wzięły dwie grupy Poszukiwaczy ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie.
Na początku grupom młodych, początkujących project managerów niezmiennie przedstawiono istotę zarządzania projektami na przykładzie ulubionych bohaterów z bajek. Następnie przystąpiono do części praktycznej warsztatów. Celem warsztatów było, poza zapoznaniem uczestników z podstawami zarządzania projektami, ćwiczenie komunikacji interpersonalnej, pracy zespołowej, zarządzania interesariuszami projektu, a także działania zgodnie z wymaganiami i pod presją czasu na rzecz wspólnego rezultatu.
Młodzież poradziła sobie świetnie! Na zakończenie warsztatów podsumowano pracę zespołową i wręczono uczestnikom – młodym i dzielnym project managerom międzynarodowe dyplomy w ramach programu IPMA Kids.
Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia!
Fot. Tomasz Geisler, Politechnika Częstochowska