Głównym celem działalności IPMA Polska jest aktywne upowszechnianie dobrych praktyk w zarządzaniu projektami. Jedną z naszych inicjatyw są Spotkania „IPMA dla PMO” – wydarzenia organizowane z myślą o integracji profesjonalistów, którzy są odpowiedzialni za sprawne działanie biura zarządzania projektami w swoich organizacjach. To właśnie dla nich tworzymy przestrzeń do dzielenia się wiedzą, by firmy z różnych branż mogły wzajemnie pomagać sobie i korzystać ze swoich doświadczeń.
5-6 października odbyło się kolejne z tej serii spotkanie. Dzięki uprzejmości firmy Śrubena Unia mogliśmy poznać organizację od podszewki. Przedstawiciele firmy nie tylko opowiedzieli o swojej pracy, ale także oprowadzili uczestników po zakładzie produkcyjnym w Żywcu.
Pierwszy dzień wydarzenia był bardzo intensywny. Rozpoczęliśmy prezentacją Sylwii Skoneckiej oraz Grzegorza Dzwonnika, którzy przybliżyli uczestnikom działalność IPMA Polska oraz inicjatywy „IPMA dla PMO”.
Następnie głos zabrał Krzysztof Kłaput, Dyrektor ds. Zarządzania Projektami, który wraz z pomocą Katarzyny Wyparło, Z-cą Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży przedstawił kolejno sposób funkcjonowania Śrubena Unia, transformację firmy do modelu zarządzania projektowego oraz przykład realizacji projektu strategicznego opartego na sprzedaży aktywnej i pasywnej.
Mieliśmy okazję wysłuchać również prelekcji specjalnie zaproszonych gości. Justyna Kwiatkowska, Ekspert ds. PMO przedstawiła działanie biura zarządzania projektami w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie pasja i precyzja są istotnymi czynnikami przyczyniającymi się do osiągania sukcesów. Kolejną prezentację poprowadziła Magdalena Hoppe, Program i Project Manager oraz OKR Controller z Trans.eu. Zapoznała nas ze zwinnym sposobem działania PMO w ich organizacji.
Mieliśmy okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, które były świetnym wstępem do intensywnych dyskusji i wymiany doświadczeń.
Po lunchu cała grupa wyruszyła autokarem do Żywca, gdzie miała miejsce wizyta studyjna w Śrubena Unia, firmie o 190-letniej historii i głębokich tradycjach. Ciekawostką jest, że niektóre z odwiedzanych przez nas budynków posiadają nawet status zabytku. Podczas wizyty, mieliśmy możliwość przyjrzeć się produkcji szerokiej gamy śrub, które były tworzone różnymi metodami, a przy tym zapoznać się z rozwiązaniami logistycznymi zastosowanymi w organizacji.
Wizyta w Śrubena Unia była niezwykle cennym doświadczeniem, pozwalając nam na zbliżenie się do rzeczywistości pracy firmy oraz zrozumienie, jak łączy się tradycję z nowoczesnością w procesie produkcyjnym.
Wieczorem spotkaliśmy się na kolacji, która była doskonałą okazją do integracji między uczestnikami, dodając niezapomniany element rozrywki i zabawy do intensywnego dnia pełnego nauki i dyskusji. 😉
W piątek również nie zabrakło ciekawych doświadczeń. Od godziny 9 wzięliśmy udział w warsztatach „OKR-y od strategii do rytuału” poprowadzonych przez przedstawicielki firmy Trans.eu – Katarzynę Gąsior, OKR Domain Leader oraz Program Manager wraz z Magdaleną Hoppe, Program i Project Manager, OKR Controller. Celem zajęć było przygotowanie zespołu do eksploracji Marsa! Zadań do wykonania mieliśmy bardzo dużo, a wszystko działo się przy użyciu klocków lego. Uczestnicy nie tylko zyskali nowe umiejętności, ale przy tym doskonale bawili się podczas pracy w grupach.
Standardowo spotkanie zakończone zostało wręczeniem podziękowań oraz zaświadczeń za udział w spotkaniu. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i otwartość uczestników, które towarzyszyły każdej minucie wydarzenia. Prelegenci również stanęli na wysokości zadania i przedstawili ważne kwestie w sposób sprzyjający ciekawym dyskusjom. Jesteśmy ogromnie wdzięczni firmie Śrubena Unia za ugoszczenie nas w pięknych okolicach Szczyrku i Żywca. Widoki za oknem sali szkoleniowej ciężko nam będzie przebić przy okazji kolejnych spotkań „IPMA dla PMO”.
Do zobaczenia!