W dniach 16 i 17 listopada odbyło się najważniejsze wydarzenie z zakresu zarządzania projektami – 26. Konferencja IPMA Polska FUTURE. Tegoroczna edycja konferencji zgromadziła ponad 350 uczestników. Na scenie gościliśmy 34 prelegentów, którzy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości zarządzania projektami. Przedstawili także różne punkty widzenia na temat sztucznej inteligencji, komunikacji międzypokoleniowej oraz rozwoju osobistego.
Wydarzenie zostało oficjalnie otwarte przez Tomasza Leśniowskiego, Prezesa Zarządu IPMA Polska oraz Włodzimierza Makowskiego, Członka Zarządu FlexiProject – Platynowego Sponsora Konferencji.
Jako pierwsi głos zabrali Jacek Królik oraz Borys Stokalski, koncentrując się na temacie budowania inteligentnych produktów i usług przyszłości, a zaraz po ich wystąpieniu na scenie pojawiła się Ewa Błaszczak opowiadając o tym, jak zaplanować rozwój osobisty w taki sposób, aby był spełnieniem marzeń, a nie rozczarowaniem.
Na zakończenie pierwszego bloku Ewa Zawadzka, Dyrektor Biura Certyfikacji wraz z Tomaszem Leśniowskim, Prezesem Zarządu IPMA Polska i Łukaszem Sienkiewiczem, Członkiem Zarządu ds. Certyfikacji uroczyście wręczyli certyfikaty IPMA na poziomach C, B i A, a także uhonorowali osoby, które jako pierwsze w Polsce zdały egzamin CCT.
Po przerwie na uczestników czekał międzynarodowy akcent. Weronika Naklicka oraz Leontii Kokin zaprezentowali narzędzie Asana, które w łatwy sposób pomaga uporządkować pracę projektową. Następnie Tomasz Wagner poruszył temat podatków i przyszłych wyzwań z nimi związanych, a zaraz po nim uczestnicy mogli spojrzeć na zarządzanie projektami poprzez pryzmat postrzegania go jako „managed service”. Zagadnienie przedstawił Jakub Boczkowski. Blok drugi uwieńczony został prezentacją Piotra Alchimowicza – skłaniająca do przemyśleń „Przyszłość Łudzi” na pewno pozostanie w pamięciach uczestników na długo.
Konferencja to doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów i relacji biznesowych, ale także długo wyczekiwane spotkanie dla osób od lat związanych z wydarzeniem. Foyer hotelowe, jak co roku, wypełnione było inspirującymi rozmowami. Networking prowadzony przez Witolda Antosiewicza oraz specjalistów z Klubu Inteligencji Biznesu bardzo efektywnie wpłynął na atmosferę odczuwalną podczas wydarzenia.
Streamy tematyczne to zdecydowanie ważny element Konferencji. Sesje „Nowe Technologie. AI”, „Transformacja Energetyczna” oraz „Nowe Trendy w Zarządzaniu” odbywały się równolegle, a uczestnicy mogli dowolnie wybierać interesujące ich wystąpienia. Łącznie w tym bloku zaprezentowano 16 prelekcji.
Gala rozdania nagród Polish Project Excellence Award oraz IPMA PMO Award
Świętowanie sukcesów podczas uroczystej Gali to nieodłączny element Konferencji IPMA Polska. Nie inaczej było w tym roku. Gości powitali Tomasz Leśniowski, Prezes Zarządu IPMA Polska orasz Ewa Zawadzka, Członek Zarządu IPMA Polska.
Statuetkę Atlasa Project Management’u 2023 otrzymał Mirosław Miśkiewicz. Nagroda wręczana jest osobom, które aktywnie działają na rzecz rozwoju dziedziny zarzadzania projektami w Polsce, a także bardzo mocno wspierają nasze stowarzyszenie.
Rozstrzygnięcie IPMA PMO Award było kolejną częścią programu. Na scenę zaproszono Jury konkursu w składzie: Grzegorz Dzwonnik, Artur Marsy, Dariusz Nestorowicz oraz Robert Kański, by wręczyć nagrody dla najlepszych osiągnięć biur zarządzania projektami.
Jako pierwsza wręczona została nagroda za zajęcie trzeciego miejsca. Statuetkę zdobyła firma Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
Drugie miejsce w konkursie IPMA PMO Award przypadło ex aequo: Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz firmie Żabka.
Natomiast Zwycięzcą konkursu została organizacja Demant Operations Poland.
Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się w tabeli poniżej.
Po ogłoszeniu wyników konkursu nastąpiła krótka przerwa, a zaraz po niej uroczyście podziękowano Asesorom konkursu Polish Project Excellence Award, bez których konkurs nie mógłby się odbyć. To dzięki ich zaangażowaniu i kilkumiesięcznej pracy, Jury konkursu mogło wytypować Zwycięzców. Dyplomy wręczyli Grzegorz Dzwonnik oraz Sylwia Skonecka.
Następnie uwaga została skupiona na organizacjach biorących udział w Polish Project Excellence Award 2023. W Finale konkursu znalazło się 9 projektów, które przydzielono do trzech kategorii: Projekty Infrastrukturalne, Technologie dla Przedsiębiorstw oraz Projekty Organizacyjne.
Szczegółowa lista Laureatów została przedstawiona w poniższej tabeli.
Ewa Zawadzka wręczyła statuetki w pierwszej kategorii – Projekty Infrastrukturalne. Nagroda dla Brązowego Finalisty trafiła w ręce przedstawicieli firmy Eltel Networks Energetyka SA. Tytuł Srebrnego Finalisty zdobyła organizacja DGS Diagnostics, natomiast Zwycięzcą ogłoszono Hager Production Poland.
Kolejną kategorią były Technologie dla Przedsiębiorstw. Ogłoszenia wyników dokonał Tomasz Leśniowski. Srebrnym Finalistą ogłoszono Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Po raz pierwszy w historii konkursu aż dwie firmy zdobyły tytuł Zwycięzcy – Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Polpharma Biologics.
Nagrody w kategorii Projekty Organizacyjne wręczone zostały przez Włodzimierza Makowskiego, Członka Zarządu FlexiProject. Brązowym Finalistą zostało Podkarpackie Stowarzyszenie Aktywnych Rodzin, Srebrnym – Demant Operations Poland. Natomiast w tej kategorii zwyciężył projekt zgłoszony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom.
Po zakończeniu oficjalnej części Gali na gości czekała niespodzianka w formie pokazu tanga wraz z lekcją tańca. Gościom do samego końca wieczoru towarzyszyły dobre nastroje oraz najlepsza muzyka.
Drugi dzień 26. Konferencji IPMA Polska
Drugi dzień wydarzenia został rozpoczęty prezentacją Marka Sodolskiego, który wprowadził uczestników w temat sztucznej inteligencji – jak sprawić, żeby projekty tego typu były wdrażane z sukcesem. Kolejna prelegentka – dr Ada Florentyna Pawlak poruszyła niezwykle ciekawe aspekty organizacji posthumanistycznych, a także pokolenia Alfa, natomiast Joanna Olszewska wskazała, dlaczego osoby z niepełnosprawnością są ważnymi ogniwami na rynku pracy.
Laureaci IPMA PMO Award 2023 zaprezentowali swoje osiągnięcia, które zostały nagrodzone podczas wieczornej Gali. Uczestnicy mogli zagłębić się w działalność organizacji, które znalazły się w Finale konkursu.
Tradycyjnie po przerwie kawowej rozpoczął się market place, podczas którego Laureaci konkursów PPEA oraz IPMA PMO Award odpowiadali na pytania uczestników. Wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie relacji to kluczowe elementy market place odbywającego się podczas Konferencji IPMA.
Oficjalnego zamknięcia 26. Konferencji IPMA Polska dokonała Ewa Zawadzka, Członek Zarządu IPMA Polska, dziękując wszystkim za tak liczny udział.
Szczególne podziękowania skierowane zostały do Sponsorów i Partnerów, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć w takiej formule.
Po oficjalnym zakończeniu konferencji odbyły się warsztaty tematyczne. Uczestnicy mogli wziąć udział w 4 specjalnie przygotowanych zajęciach: „Teamflow Manager: jak efektywnie i skutecznie pracować zespołowo”, „Jak skutecznie i nieszablonowo poszukiwać rozwiązań w Projektach poprzez zmianę perspektywy i sposobu myślenia”, „Doskonałość projektowa w praktyce: odkryj inspirujące możliwości i poznaj sprawdzone praktyki” oraz „Winnica” – gra szkoleniowa.
Serdecznie dziękujemy za Państwa aktywny udział w wydarzeniu. To dzięki zaangażowaniu uczestników Konferencja może dynamicznie się rozwijać, a w jej trakcie rodzą się wyjątkowe relacje, z których powstają niesamowite inicjatywy i projekty. Atmosfera podczas wydarzenia była pełna życzliwości, profesjonalizmu oraz wielu uśmiechów.
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję święta project managemant’u! 27. Konferencja IPMA Polska odbędzie się 14-15 listopada 2024 w Warszawie, a jej tematem przewodnim będzie „CHALLENGES”. Do zobaczenia!