W grudniu 2023 roku IPMA Young Crew Polska zakończyła pilotażowy projekt, polegający na zorganizowaniu konkursu nagradzającego najlepsze projekty zrealizowane przez studentów. Konkurs Polish Student Project Excellence Award został przygotowany na wzór konkursów IPMA Project Excellence Award.
Projekty studenckie oceniane były w oparciu o model doskonałości w zarządzaniu projektami IPMA PEM. Głównym celem konkursu było zaznajomienie studentów z zasadami tego modelu oraz dostarczenie opinii i rekomendacji dotyczących poprawy zarządzania projektami w przyszłości. Koordynatorką tego przedsięwzięcia była Wiktoria Paluch, wolontariuszka IPMA Young Crew Polska.
W gronie asesorów oceniających projekty studenckie, będących cenionymi ekspertami w dziedzinie zarządzania projektami, znaleźli się: Ewa Bednarczyk, Agnieszka Jędrusik, Wojciech Jarosz, Mateusz Trzeciak, Krzysztof Juszczyk i Krzysztof Witkowski.
W konkursie wyróżniono trzy projekty zgłoszone przez studentów. Trzecie miejsce przyznano Kołu Naukowemu Meblarstwa ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za projekt pn. „Badania nad ekoinnowacyjną technologią produkcji w pełni biodegradowalnych kompozytów meblarskich”. Drugie miejsce przypadło Polskiemu Stowarzyszeniu Studentów Fizyki za projekt pn. „ScienCon 2022”. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyło Koło Naukowe Neuroinformatyki z Uniwersytetu Warszawskiego za projekt pn. „Organizacja międzynarodowej konferencji Aspekty Neuronauki wraz z wydarzeniem satelitarnym Brainhack Warsaw”.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Polish Student Project Excellence Award 2023 odbyło się 14 grudnia 2023 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podczas tego wydarzenia zespoły projektowe nagrodzone w konkursie miały okazję zaprezentować swoje projekty. To było fantastyczne wydarzenie, podczas którego młodzi menedżerowie projektów mieli możliwość nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych znajomości. Wydarzenie ułatwiło nawiązywanie kontaktów i pozwoliło uczestnikom uczyć się od siebie nawzajem, rozwijając poczucie wspólnoty wśród młodych profesjonalistów zarządzania projektami. 15 grudnia finaliści PSPEA 2023 mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach IPMA Young Crew Poland „Nowoczesne Zarządzanie Projektem – Narzędzia i Trendy”, których współorganizatorami była Katedra Procesu Zarządzania UEK i działające przy niej Koło Naukowe Zarządzania Projektami.
Ten pilotażowy projekt odniósł wielki sukces w promowaniu i docenianiu doskonałości projektów studenckich w Polsce. Dostarczył studentom cennych wskazówek i zachęcił ich do dążenia do doskonałości w przyszłych przedsięwzięciach. Członkowie IPMA Young Crew Poland z niecierpliwością oczekują na organizację kolejnych udanych konkursów w przyszłości.
Jak zauważa Małgorzata Zakrzewska (Przewodnicząca IPMA YC Poland), Polish Student Project Excellence Award 2023 przyniósł organizacji ogromną satysfakcję i sukces. To nie tylko doskonałe narzędzie do oceny projektów studenckich, ale także świetna okazja do promowania doskonałości w zarządzaniu projektami i podnoszenia kompetencji młodych kierowników projektów w kraju.










