Spotkania „IPMA dla PMO” to cykliczne wydarzenia organizowane z myślą o wymianie doświadczeń i budowaniu cennych relacji wśród osób, które na co dzień tworzą struktury biur zarządzania projektami. IPMA Polska zwraca szczególną uwagę na promowanie dobrych praktyk, dlatego te spotkania są kluczową formą wspierania PMO w naszym stowarzyszeniu.
Nasza inicjatywa umożliwia lepsze poznanie organizacji, która otworzyła przed nami swoje gościnne progi, w tym jej funkcjonowanie, wyzwania, z którymi się mierzy oraz wartościowe praktyki, które są dla nas bardzo cennym elementem spotkań.
23 i 24 maja 2024 roku odwiedziliśmy Trans.eu. To wrocławska firma technologiczna, tworząca innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla transportu, spedycji i logistyki, zarządzającej jedną z najważniejszych platform logistycznych w Europie.
Rozpoczęcie wydarzenia zaskoczyło stałych uczestników swoją nietypową formą. Zespół Trans.eu zaprosił wszystkich na wspólne śniadanie, co okazało się doskonałym początkiem dnia wypełnionego interesującymi prezentacjami i rozmowami, a także było wstępem do poznania wyjątkowej kultury organizacji.
W naszym stowarzyszeniu dzieje się wiele, dlatego Grzegorz Dzwonnik oraz Sylwia Skonecka przedstawili wszystkim najważniejsze projekty, nad którymi obecnie pracujemy w IPMA Polska.
Następnie Beata Krawczyk, COO, Trans.eu opowiedziała o roli Sponsora w projektach podejmowanych w organizacji. Kolejna prezentacja „Droga SPT do PMO 4.0”, zaprezentowana przez Andrzeja Gajewskiego i Radosława Żuka, pozwoliła na zapoznanie się z ewolucją podejścia do zarządzania projektami w Trans.eu.
Po przerwie kawowej przyszedł czas na prelekcje zaproszonych gości. Pierwszym z nich był Bartosz Gałka, PMO Manager z Synthos S.A, który rozwinął temat „Rola PMO w strategicznych projektach inwestycyjnych oraz programach transformacyjnych na przykładzie Grupy Synthos”. Zaraz po nim głos zabrał Paweł Czapalski. „Efektywny Benefit Management Projektów” to zagadnienie, jakie zostało poruszone przez Dyrektora Działu PMO w Żabka Polska.
Lunch i krótka przerwa dały uczestnikom czas na odpoczynek przed wizytą studyjną, która również miała nietypowy przebieg. Ze względu na specyfikę działalności firmy Trans.eu, będącej organizacją technologiczną, zaprezentowanie jej funkcjonowania było wyzwaniem. Łukasz Muzyka świetnie sobie z tym poradził, przedstawiając (razem z czworonożnym pomocnikiem 😊) w sposób rzeczowy i interesujący cały proces tworzenia produktu. Przeprowadził nas przez etapy analizy i badań, tworzenia oprogramowania oraz wdrożenia nowego rozwiązania, pokazując także, jak system działa w praktyce.
Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na kolacji integracyjnej w restauracji Targowa, aby podsumować dzień pełen wiedzy i owocnych rozmów w swobodnej atmosferze. Podczas kolacji kontynuowaliśmy fascynujące dyskusje, dzieląc się dalszymi spostrzeżeniami i pomysłami.
Drugi dzień Spotkania odbywał się w hotelu Q Plus we Wrocławiu, gdzie warsztaty prowadzone przez Andrzeja Gajewskiego połączyły niezwykłą zabawę z nauką praktycznego zastosowania myślenia wizualnego. Poprzez eksperymentowanie z różnymi formami rysunku i notowania, uczestnicy rozwijali kreatywne podejście do rozwiązywania problemów oraz umiejętność budowania zaangażowania podczas spotkań grupowych.
Spotkanie zakończyła Sylwia Skonecka, Dyrektor ds. Rozwoju IPMA Polska oraz Członek Zarządu IPMA Polska, podsumowując wydarzenie i wręczając podziękowania.
To były intensywne, ale także wyjątkowo przyjemne dwa dni we Wrocławiu. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i uczestniczkom za ich aktywny udział w warsztatach oraz za liczne pytania podczas prezentacji. Bez zaangażowania życzliwych ludzi z branży zarządzania projektami, nasze Spotkania IPMA dla PMO nie miałyby takiego wartościowego charakteru. Jesteśmy również ogromnie wdzięczni firmie Trans.eu za ich serdeczne przyjęcie i gościnność. Na pewno będziemy miło wspominać te wyjątkowe chwile spędzone w ich siedzibie we Wrocławiu jeszcze przez długi czas.