Już od pierwszych chwil 27. Konferencji IPMA Polska, która odbyła się w dniach 14-15 listopada, dało się wyczuć wyjątkową atmosferę – skupienie, energię oraz pasję specjalistów z obszaru zarządzania projektami. Tegoroczny temat przewodni „CHALLENGES” przyciągnął uwagę niemal 350 przedstawicieli różnych branż. Uczestnicy mieli bowiem okazję do zmierzenia się z wyzwaniami w projektach widzianych z różnych perspektyw. Niezależnie od branży czy skali projektu, uczestnicy mieli okazję dyskutować o strategiach radzenia sobie z problemami, technikach efektywnego zarządzania ryzykiem oraz innowacyjnych podejściach do rozwiązywania trudności projektowych.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonali Tomasz Leśniowski, Prezes Zarządu IPMA Polska oraz Włodzimierz Makowski, reprezentujący Platynowego Sponsora Konferencji, firmę FlexiProject.
Włodzimierz Makowski pozostał na scenie by wraz z Anną Czubatką-Bieńkowską przestawić prezentację „Wyzwania w strategicznym zarządzaniu projektami w Mabion”. Prelegenci podzielili się doświadczeniem opartym na współpracy przy użyciu narzędzia do zarządzania projektami FlexiProject. Następnie głos zabrał Andrzej Jankowski, znany jako Captain Andy. Ekspert zarówno na morzu, jak i lądzie opowiedział o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami w różnych środowiskach. „Czy jesteś gotowy na wyzwania i sztorm? – Captain Andy storm-tested” to była podróż przez skuteczne zarządzanie, efektywne przywództwo, ale też umiejętność budowania silnych zespołów. Blok I zamknęła Ewa Zawadzka przybliżając proces certyfikacji IPMA ®.
Zaraz po krótkiej przerwie prezentację wygłosiły przedstawicielki PwC – Katarzyna Biernatowska oraz Katarzyna Bazgier obalając mit wiecznych opóźnień w branży IT. Przede wszystkim skupiły się na roli PMO w sprawnym realizowaniu projektów. Następnie Katarzyna Rozenfeld podzieliła się doświadczeniami prowadzenia sukcesywnej kampanii „Kobiety na wybory”, którą zainicjowała i z powodzeniem poprowadziła. Prezentacja „Przywództwo a siła osobista” pokazała słuchaczom, jak radzić sobie z wyzwaniami, pokonywać przeszkody i inspirować innych do działania. „Wyzwania przyszłość z AI: przywództwo międzygeneracyjne i sztuczna empatia” była kolejną, a zarazem ostatnią prelekcją w blokach głównych tego dnia wydarzenia. Ada Florentyna Pawlak opowiedziała o tym, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje zarządzanie, stawiając pytania o przyszłość pracy, etykę, przywództwo i współpracę ludzi z maszynami.
Networking to kluczowy element charakteryzujący Konferencje IPMA Polska. Także w tym roku uczestnicy aktywnie wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wydarzenie jak co roku stanowiło niepowtarzalną okazję do poszerzenia wiedzy, nawiązania cennych kontaktów biznesowych oraz zdobycia inspiracji do twórczego podejścia w radzeniu sobie z wyzwaniami w zarządzaniu projektami.
Od kilku lat nieodłączną częścią corocznych Konferencji IPMA Polska są także streamy tematyczne. W tym roku uczestnicy mogli wziąć udział w streamach „C1 Perspektywa, „C2 Ludzie” i „C3 Praktyka”, moderowanych przez kolejno: dra hab. Emila Bukłahę, Krzysztofa Juszczyka oraz Andrzeja Gajewskiego. Łącznie w tym bloku zaprezentowano 15 prelekcji.
Gala rozdania nagród Polish Project Excellence Award oraz Polish PMO Award
Uroczysta Gala, będąca stałym punktem Konferencji IPMA Polska, ponownie stała się okazją do wspólnego świętowania sukcesów. W tym roku gości powitali Tomasz Leśniowski, Prezes Zarządu IPMA Polska oraz Ewa Zawadzka, Członek Zarządu IPMA Polska.
Pierwszym Laureatem Gali został Łukasz D. Sienkiewicz uhonorowany statuetką Atlasa Project Management’u 2024 – wyróżnieniem przyznawanym za szczególny wkład w rozwój zarządzania projektami w Polsce oraz za wyjątkowe wsparcie działalności IPMA Polska.
Kolejnym ważnym punktem Gali było wyłonienie Laureatów Polish PMO Award. Grzegorz Dzwonnik przybliżył wszystkim zgromadzonym proces konkursu, a zaraz potem na scenie powitaliśmy Jury w składzie: Artur Marsy (przewodniczący), Robert Kański, Andrzej Gajewski oraz Dariusz Nestorowicz.
Trzecie miejsce zajęła firma Śrubena Unia.
Jury zdecydowało o przyznaniu drugiego miejsca ex aequo firmom VeloBank oraz Żabka Polska.
Zwycięzcą został ING Bank Śląski.
Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się w tabeli poniżej.
Po ogłoszeniu wyników wszyscy goście zostali zaproszeni na przerwę. Emocje nie opadły, bowiem wszyscy czekali na poznanie tegorocznych Laureatów Polish Project Excellence Award. Grzegorz Dzwonnik ponownie pojawił się na scenie by przybliżyć skomplikowany, lecz efektywny proces oceny projektów w konkursie. Niewątpliwie jedną z najistotniejszych jego części jest wkład Asesorów w ocenę projektów. Wszyscy Asesorzy zostali zaproszeni na scenę, a Grzegorz Dzwonnik wraz z Sylwią Skonecką wręczyli im dyplomy, które stanowiły podziękowanie za ich sumienną pracę.
W tym roku projekty zostały wyróżnione w kategorii – OPEN, w której znalazły się 4 organizacje.
Szczegółowa lista Laureatów została przedstawiona w poniższej tabeli.
Nim ogłoszono wyniki, goście mieli okazję obejrzeć krótkie filmy przedstawiające oceniane projekty. Następnie Ewa Zawadzka ogłosiła Brązowego Finalistę – firmę Zilinskis.
Po wręczeniu nagrody Laureatowi do mikrofonu zaproszono Włodzimierza Makowskiego, by przedstawił Srebrnych Finalistów konkursu. Jury przyznało nagrodę ex aequo Fundacji Iskierka oraz ING Bankowi Śląskiemu.
Tegorocznym Zwycięzcą w kategorii OPEN został Totalizator Sportowy. Statuetkę wręczył Tomasz Leśniowski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom! Każda z finałowych organizacji oprócz statuetki otrzymała dyplom oraz raport z oceny, który stanowi niezwykle cenne narzędzie w drodze do dalszego doskonalenia.
Tegoroczna Gala była wyjątkowym momentem świętowania sukcesów project managementu w Polsce, ale również samego stowarzyszenia. IPMA Polska w tym roku obchodziła 25-lecie istnienia. Lata działalności organizacji zostały uhonorowane przemową Joanny Rzempały, Wiceprezes Zarządu IPMA Polska oraz specjalnie przygotowanym na tę okazję tortem.
Po zakończeniu oficjalnej części Gali na gości czekały kolejne atrakcje, które stworzyły niezapomnianą atmosferę wieczoru. Dobre nastroje, rozmowy pełne entuzjazmu i starannie dobrana muzyka sprawiły, że uczestnicy bawili się znakomicie aż do samego końca.
Drugi dzień 27. Konferencji IPMA Polska
Drugi dzień wydarzenia był nie mniej intensywny niż pierwszy. Rozpoczął go Wojciech Chmaj, przedstawiając wyzwania, z jakimi zmierzył się wdrażając projekt R&D z wykorzystaniem AI. Następnie Marta Smorczewska przedstawiła zarządzanie projektami w zupełnie innej branży. Prezentacja „Świat lotniczy a wyzwania w zarządzaniu projektami” była przeprowadzeniem przez mało dostępny świat projektów lotniczych. Blok I zakończony został prelekcją „Suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Roztokach. Projekt, budowa, powódź” poprowadzonej przez Henryka Wollfa. Prezentacja pełna realnych wyzwań, które zostały pokonane w trakcie tegorocznej powodzi.
Uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostali na krótką przerwę, by po niej wysłuchać prezentacji Laureatów konkursu Polish PMO Award, którzy podzielili się doświadczeniami przy realizacji zgłoszonych osiągnięć.
Następnie odbył się marketplace, gdzie uczestnicy mogli bezpośrednio porozmawiać z Laureatami konkursów PPEA oraz Polish PMO Award. Co roku jest to przestrzeń sprzyjająca wymianie doświadczeń i budowaniu relacji.
W tegorocznej edycji dodatkową atrakcją dla uczestników była loteria, zorganizowana przez Platynowego Sponsora – FlexiProject, której finał miał miejsce pod koniec wydarzenia.
Oficjalnego zamknięcia 27. Konferencji IPMA Polska dokonał Tomasz Leśniowski. Zwrócił uwagę na niesamowitą frekwencję, która utrzymuje się nieustannie na wydarzeniach organizowanych przez IPMA Polska. Podziękował za tak liczne przybycie i zaprosił do udziału w kolejnych wydarzeniach.
Szczególne podziękowania skierowane zostały do Sponsorów i Partnerów, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć w takiej formule.
Jednak nie był to koniec wydarzenia dla uczestników. Jako element zwieńczający 27. Konferencję IPMA Polska przygotowane zostały warsztaty. Uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z czterech: „Czy lider może być introwertykiem? – supermoce przywódcy służebnego” (prowadząca Paulina Augustowska), „Jak zmierzyć Project Managera? Jak sprawić by rósł, a właściwie się rozwijał?” (prowadzący: Bata Bacic-Filut, Łukasz Filut), „Strategiczna przewaga: Jak przewidywać zachowania naszego rozmówcy” (prowadzący: Marcin Roczniak) oraz „Gra Magneto – negocjacje w praktyce” (prowadzące: Agnieszka Karolak, Magdalena Robak).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywne zaangażowanie i wkład w tegoroczną Konferencję IPMA Polska.
To właśnie dzięki Państwa obecności i entuzjazmowi wydarzenie staje się przestrzenią nie tylko do zdobywania wiedzy, ale również do budowania wartościowych relacji, które często owocują inspirującymi inicjatywami i innowacyjnymi projektami.
Niepowtarzalna atmosfera pełna profesjonalizmu, otwartości i pozytywnej energii to znak rozpoznawczy naszej Konferencji, a liczne uśmiechy i rozmowy, które towarzyszyły wszystkim chwilom, są najlepszym dowodem na sukces tego wydarzenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które – mamy nadzieję – będzie równie owocne i inspirujące!
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję święta project managemant’u! 28. Konferencja IPMA Polska odbędzie się
20-21 listopada 2025 w Warszawie, a jej tematem przewodnim będzie „SYNERGY”. Lista osób zainteresowanych rejestracją jest już otwarta. Zapis możliwy jest po kliknięciu poniższego przycisku.
Do zobaczenia!