Relacja z wizyty studyjnej w IBM X-FORCE Command Center

1 grudnia 2017 r. mieliśmy okazję dowiedzieć się (a nawet zobaczyć!) jak funkcjonuje jedno z dziewięciu na świecie IBM X-FORCE Command Center. Wszystko dzięki Pani Katarzynie Geisler-Ciurlej, która poprosiła kolegów z  X-FORCE: Adama Przybylaka, Sebastiana Grajkowskiego oraz Łukasza Moczarskiego o wprowadzenie nas w świat cyber security. 

Podczas spotkania mogliśmy poznać strukturę funkcjonowania Command Center na świecie. Każde z centrów obsługuje inny region świata, ale co ciekawe potrafią w optymalny sposób wspierać się w razie potrzeby. Dodatkowo istnieje jedno specjalne centrum szkoleniowe, które pozwala na realistyczne odtworzenie ataku i pozwala przećwiczyć cały proces reakcji. Możliwość przećwiczenia takiego procesu jest niezwykle cenna, ponieważ jak się dowiedzieliśmy, dziś średni czas wykrycia wycieku danych to ponad 200 dni od właściwego ataku! Kolejna część spotkania dotyczyła prezentacji podejścia do klienta i budowania relacji. Wartym zaznaczenia jest indywidualne podejście do potrzeb i stylu pracy klientów oraz odpowiedni dobór strategii komunikacji. Trzecia część poświęcona była projektom realizowanym w X-FORCE Command Center.

Specyficzne podejście, w którym warunki brzegowe projektu ustalane są z klientem bez Kierownika Projektu, sprawia, że środowisko pracy wydaje się być bardzo wymagające. Pomimo, iż projekty dotykają podobnej materii (wdrożenie systemów bezpieczeństwa) różnią się ze względu na specyfikę klienta i wybrany model wdrożenia. Dodatkowo niewielki zespół projektowy (około 3-4 osób) umiejscowiony jest w centrum, a projekt realizowany jest praktycznie w całości zdalnie. Całość wspierana jest przez zestaw kilku narzędzi – od standardowych, jak chociażby MS Project po mniej znane jak np. Mural.

Całość spotkania zamknęła prezentacja nowych projektów rozwiązań w dziedzinie cyber security opartych o sztuczną inteligencję IBM - WATSON’a. Świat, w którym to maszyna sama rozumie i potrafi podpowiedzieć prawdopodobieństwo ataku oraz sposób jego powstrzymania – decyzja dalej zostaje w rękach człowieka, ale cała analityka i poszukiwanie wiedzy to już WATSON – czy właśnie taka będzie niedaleka przyszłość, a może pójdziemy jeszcze dalej?

Wisienką na torcie była możliwość zobaczenia X-FORCE Command Center w akcji oraz ich „War room’u ” , w którym odbywają się narady i telekonferencje w razie ataków.

 

Trzeba przyznać, że cała wizyta była prawdziwym zanurzeniem w innowacyjny świat cyber security i rolę zarządzania projektami w tej dziedzinie oraz pozwoliła nam spojrzeć na nasze firmy, a nawet środowisko prywatne (telefony, komputery…) w całkiem nowy sposób.

© 1999 - 2012 IPMA Polska | Realizacja: resMedia