Maciej Chrzanowski
IPMA-D, IPMA-C
Prezes Zarządu MECH SP. Z O.O.
Proces certyfikacji IPMA na poziomie C pozwolił mi nie tylko zweryfikować swoją wiedzę i doświadczenie projektowe, ale przede wszystkim wskazać na aspekty, nad którymi warto jeszcze popracować. Niezwykle wartościowe wskazówki asesorów pozwoliły mi w szybkim czasie wypełnić luki w podejściu do zarządzania projektami. A sama IPMA to przede wszystkim ludzie i to właśnie dla tych ludzi warto zarówno realizować ścieżki certyfikacyjne, ale również dołączyć do pasjonatów zarządzania projektami!
Sławomir Filar
IPMA-D, IPMA-C, IPMA-B, IPMA-A
Project Director w Asseco Poland S.A.
Skąd u mnie wszystkie cztery poziomy certyfikacji IPMA: począwszy od level D ‘Certified Project Management Associate’ poprzez level C 'Certified Project Manager‘, level B 'Certified Senior Project Manager’ aż po level A ‘Certified Project Director’ ?
Bynajmniej nie z nadmiaru wolnego czasu. To była naturalna chęć i potrzeba podnoszenia kwalifikacji, zdobywania wiedzy i doświadczenia. Zarządzam projektami, programami, portfelem od 18 lat i równolegle do realizacji tych, jakże wymagających prac, udało mi się znaleźć na tyle wewnętrznej motywacji, czasu i energii, aby zdobyć ww. certyfikaty. Po zdobyciu wszystkich czterech certyfikatów IPMA zdobyłem jeszcze jeden certyfikat – tym razem certyfikat PMP PMI Institute. Co mi dała certyfikacja IPMA i czy było warto? Nie zrobiłem tego, aby mieć ścianę zapełnioną certyfikatami. Głównym motorem była chęć poznawania nowych rzeczy, osiągnięcia bardzo wiele w określonej dziedzinie zawodowej. Mam też osobistą satysfakcję z tego, że mi się to udało. Certyfikacja IPMA daje wiedzę, szersze spojrzenie, poznanie innych punktów widzenia z różnych metodyk. Nie chodzi tu tylko o wiedzę teoretyczną i zdanie egzaminu. Aby być dobrym zarządzającym projektami IT (bo takimi się zajmuję), trzeba posiadać pewne cechy osobowościowe oraz wieloletnie doświadczenie, które zdobywamy zmagając się z kolejnymi wyzwaniami zawodowymi i za każdym razem, jak nam się wydaje, że w kolejnym projekcie już nic nas nie może zaskoczyć (bo przecież zajmujemy się tym od nastu lat) pojawiają się nowe aspekty. Zmienia się otoczenie, zmieniają się narzędzia, zmieniają się pokolenia ludzi i nie wystarczy już technicznie poprawny project management, coraz więcej zdolności wymagane jest od lidera projektu, aby grupa ludzi osiągnęła wspólny cel, jakim jest zrealizowanie z sukcesem danego przedsięwzięcia.Andrzej Gajewski
IPMA-D, IPMA-C, IPMA-b
Head of PMO, Strategic Project Management Area Leader,
Trans.eu Group SA
Wojciech Jarosz
IPMA-B, IPMA-A
Zastępca Dyrektora ds. Administracji. Główny Energetyk w PSE S.A.
Magdalena Kędzierska
IPMA-D, IPMA-C
project manager, lekarz onkolog w Szpitalu WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi
Marcin Laskowski
IPMA-B
Prezes Zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
Rafał Lisik
Certified Projects Director IPMA Level-A
Dyrektor ds. Inwestycji Grupa ATLAS
Daniel Malujda
IPMA-D, IPMA-C, IPMA-B
Specjalista ds. Procesów Biznesowych. Dział Systemów Zarządzania w AQUANET SA
Udział w certyfikacji IPMA był dla mnie świetną okazją do zweryfikowania posiadanych kompetencji w obszarze zarządzania projektami – jest to proces, który uczy pokory. Przygotowania do egzaminów wymagały poświęcenia, które potem jednak procentuje. Bardzo ważnym etapem certyfikacji był dla mnie assessment center, otrzymałem wówczas wiele cennych wskazówek dotyczących obszarów wiedzy i umiejętności, nad którymi powinienem jeszcze popracować. W procesie certyfikacji wiodącą rolę pełnią aspekty praktyczne w zarządzaniu projektami. To sprawia, że postrzegam kolejne poziomy certyfikacji IPMA jako doskonałą przestrzeń do rozwoju zawodowego.
Zbigniew Mućko
IPMA-C, IPMA-B
Dyrektor Zadania w Eltel Networks Energetyka S.A.
Maciej Ostrowski
IPMA-D, IPMA-b
Project Manager, Konsultant
Agnieszka Piwowarczyk-Bargieł
IPMA-D, IPMA-C
Programme Officer, Centrum Projektów Europejskich
Jacek Plezia
IPMA-A
Senior Project Manager, QinetiQ
Certyfikat IPMA poziomu A stał się zauważonym i docenionym potwierdzeniem moich kompetencji – zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią. Jednocześnie sam proces certyfikacji stanowił okazję do autorefleksji oraz kompleksowego przeglądu i krytycznej analizy własnego instrumentarium zarządczego. Wartościowa inwestycja we własny rozwój zawodowy
Izabela Sagan
IPMA-D, IPMA-C
Główny Specjalista ds. Zarządzania Projektami, Agencja Promocji Inwestycji
Wybrałam certyfikację IPMA, ponieważ do oceny posiadanych kompetencji stosuje się system oparty na międzynarodowym standardzie ICB. Poziom D potraktowałam jako „rozgrzewkę”. Egzamin był trudny i wymagający, ale pozostawił niedosyt, dlatego poziom C był wyzwaniem, z którym postanowiłam się zmierzyć i w ciągu dwóch miesięcy zdobyłam oba certyfikaty. Certyfikacja IPMA to cenne doświadczenie, po które powinny sięgnąć wszystkie osoby zajmujące się zarządzaniem projektami.
Kompetentni asesorzy egzaminujący na poziomie C bardzo profesjonalnie naprowadzają, a z drugiej strony wskazują aspekty, nad którymi warto popracować albo chociaż się nad nimi zastanowić. Wskazują niejako nową ścieżkę do rozwoju. Dodatkowo otrzymujemy tu merytoryczną dyskusję fachowców, podczas której możemy odkryć w sobie nieznane jeszcze obszary, a ponadto spojrzeć na siebie i swoją pracę w projektach z innej perspektywy. Tej wartości dodanej nie spotyka się w przypadku innych certyfikacji.